Biuro finansowo-księgowe

Przedsiębiorcy zobowiązani są do odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego i składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie każdy jednak potrafi zrobić to samodzielnie, bowiem polski system fiskalny nie należy do najprostszych. W takiej sytuacji warto skorzystać z formy zewnętrznej, która poprowadzi za nas księgowość.

pełna księgowość

Wybierając biuro finansowo-księgowe należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, czy posiada licencję Ministra Finansów, mimo że od sierpnia 2014 r. taki Certyfikat nie jest już wymagany. Potwierdza to jednak, że właściciel biura posiada uprawnienia. Po drugie, czy posiada aktualną polisę OC. Po trzeci, biuro finansowo-księgowe prowadzi księgowość online i dokumenty można przesyłać pocztą lub nawet mailem.

Zadania biur rachunkowych

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

- prowadzi księgi rachunkowe małych i dużych przedsiębiorstw;
- prowadzi Księgi Przychodów i Rozchodów osób prowadzących własną działalność gospodarczą i nie posiadających kasy fiskalnej;
- przygotowuje rozliczenia podatku dochodowego;
- prowadzi ewidencję przychodów i rozliczeń podatkowych;
- rozlicza płace pracownikom;
- wystawia rachunek za przelewy na konto pracowników;
- sporządza rozliczenia statystyczne;
- przygotowuje rozliczenia i raporty dla ZUS;
- prowadzi ewidencję środków trwałych;
- tworzy wnioski kredytowe;
- analizuje sytuację finansową przedsiębiorstwa;
- reprezentuje interesy klienta w urzędach;
- doradza w zakresie podatków i zagadnień finansowych.

Kto powinien skorzystać z usług biura rachunkowego?

Większość osób prowadzących własną działalność decyduje się na zatrudnienie biura rachunkowego. Również małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają z takiej usługi, gdzie w ich imieniu prowadzona jest pełna księgowość. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, bowiem straty i kary w przypadku błędów rozliczeniowych mogą być bardzo wysokie.

Biura rachunkowe najczęściej oferują usługi w zakresie:
- outsourcingu księgowy (usług księgowych), w tym księgowości online; - administrowania kadrami i płacami (payrolling);
- prowadzenia wirtualnego biuro;
- szkoleń bhp;
- doradztwa gospodarczego i podatkowe - doradztwo przy zakładaniu i przekształcaniu działalności, opracowywanie biznes plany i niezbędnej dokumentacji na potrzeby prowadzonej działalności.

iuro finansowo-księgoweZakres działalności biura podatkowego zależy od przedsiębiorcy oraz kompetencji pracowników biura. Biuro finansowo-księgowe, posiadające więcej specjalistów określonych działów finansów i prawa, będzie oferowało szerszy zakres usług, a tym samym przedsiębiorca będzie mógł odnieść większe korzyści ze współpracy.

Choć biura rachunkowe zajmują się głównie obsługą podmiotów gospodarczych to mogą również okazać się przydatne dla osób fizycznych. Taki klient może otrzymać w biurze finansowo-księgowym pomoc w wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego, a także informacje z zakresu doradztwa podatkowego, doradztwa inwestycyjnego, doradztwa w kwestiach spraw codziennych w tym: spadków, darowizn czy kredytów.

Pełną usługę z zakresu finansów i księgowości prowadzi biuro rachunkowe w Krośnie.