Skip to main content

Kto odpowiada za błędy biura rachunkowego?

Przy prowadzeniu firmy niezbędne jest korzystanie z usług biura rachunkowego. Takie biuro zajmuje się sporządzaniem rozliczeń podatkowych, ewidencjonowaniem dochodów, archiwizowaniem dowodów księgowych, prowadzeniem Ksiąg Przygodów i Rozchodów oraz obsługą klienta w zakresie kadrowo-płacowym. Ze względu na fakt, że biura rachunkowe zajmują się tak istotnymi sprawami, to wszelkie błędy, jakie popełnią, mogą nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla firmy. Kto więc ponosi odpowiedzialność za błędy gdy wyniknie taka sytuacja?

Kraków Prądnik biuro rachunkowe

Odpowiedzialność majątkowa przedsiębiorcy za błędy podatkowe

Prawo polskie mówi wyraźnie w jednej z ustaw, że za wszelkie błędy i uchylenia podatkowe konsekwencje ponosi przedsiębiorca. Ustawa określa także podatnika jako główny podmiot, który jest odpowiedzialny za zobowiązania podatkowe. Oznacza to więc, że jeżeli zostaną znalezione jakiekolwiek błędy lub uchybienia związane z rozliczaniem podatków, to Urząd Skarbowy pociągnie do odpowiedzialności przedsiębiorcę, a nie biuro rachunkowe. W takiej sytuacji jedynie co może zrobić przedsiębiorca to wszczęcie postępowania na drodze sądowej wobec biura rachunkowego. Sąd może wydać wyrok, w którym nakazuje biurowi rachunkowemu wypłacenie zadośćuczynienia przedsiębiorcy za wszystkie szkody, które zostały przez biuro popełnione.

W tym wszystkim warto mieć na uwadze, że jeżeli błąd wynika z niedopatrzenia pracownika biura rachunkowego, to biuro nie zostanie pociągnięte do odpowiedzialności. Wszelkie zapisy w umowie z biurem rachunkowym, które mają nas zabezpieczać przed błędami, nie są niestety brane pod uwagę przez organy skarbowe.

Wybieraj sprawdzone biura rachunkowe

Błędy popełnione przez biuro rachunkowe, mogą nieść za sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje dla przedsiębiorcy. Dlatego lepiej jest od razu zdecydować się na sprawdzone biuro, które posiada wykwalifikowaną kadrę i doświadczenia. Takim biurem jest Profit Biuro Rachunkowe Aseńko Elżbieta, którego siedziba mieści się przy ul. Gabriela Narutowicza 14 w Krakowie (Tel: 12 420 35 61), która oferuje także usługi księgowości online. Zaletą wyboru sprawdzonego biura, jest to, że najprawdopodobniej posiada ono odpowiednio wysokie ubezpieczenie na wypadek wystąpienia komplikacji. Wtedy mamy pewność, że wypłacane zostanie nam zadośćuczynienie.

Odpowiedzialność i odszkodowania biura rachunkowego

Biuro rachunkowe jest brane do odpowiedzialności tylko, gdy w procesie zostanie udowodnione, że błędy wynikały z wyraźnych zaniedbań biura, a nie przedsiębiorcy. Gdy zostanie to udowodnione, to biuro rachunkowe musi wynagrodzić wyrządzoną szkodę. Każde takie biuro musi posiadać ubezpieczenie OC, z którego wypłacane są pieniądze na odszkodowanie dla pokrzywdzonego. Do odpowiedzialności karnej może zostać pociągnięte biuro, w którym pracownicy świadomie popełniali przestępstwa podatkowe. Wtedy wobec biura zostaje wszczęte postępowanie karne.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Wydaje mi się, że trzeba lubić matematykę, żeby zostać księgowym. Ja to bym się od ...
Mateusz 3 miesięcy temu Nowości dotyczące podatku VAT
Jako przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem, uważam, że wprowadzenie split payment to krok w dobrym kierunku. ...
Kiedyś myślałem, że korzystanie z usług architektów i biur projektowych jest zbędną inwestycją. Teraz wiem, ...
Świetnie wytłumaczona różnica między ERP i CRM. Wreszcie wiem, o co chodzi! 😂
Verticale kojarzyły mi się zawsze tylko z tymi niezbyt ładnymi ze szkoły. Jak zamawialiśmy do ...