Skip to main content

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się powierzyć firmowe sprawy rachunkowo-kadrowe zewnętrznym jednostkom, czyli biurom rachunkowym. Wybór odpowiedniej placówki – choć na pozór bardzo prosty – wymaga szeregu analiz i przemyśleń. Dobrze prowadzona księgowość to gwarancja optymalnego rozwoju przedsiębiorstwa, dlatego też warto zadbać o to, by usługodawca nie tylko realizował powierzone przez zleceniodawcę zadania, ale służył radą i wsparciem w zakresie wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych i pojawiających się na rynku innowacji.

biuro księgowości

Księgowość fundamentem firmy

Głównym zadaniem, jakie realizują biura księgowe, jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, przygotowywanie rozliczeń, szczegółowych sprawozdań finansowych oraz dokumentów wymaganych przez urzędy skarbowe oraz ZUS. Podstawową rozliczeń są przedkładane przez zleceniodawcę dokumenty, przede wszystkim faktury, dowody wpłaty, potwierdzenia wypłaty itp. Równie ważna okazuje się profesjonalna inwentaryzacja stanu rzeczywistego aktywów i pasywów, ich wycena oraz ustalenie wyniku finansowego. Nietrudno więc zauważyć, że ilość zadań realizowanych przez biura rachunkowe jest znaczna. Popularne Biuro rachunkowe BDG Konsultant Sanok, podobnie, jak inne placówki tego typu, dokładają starań, by wszystkie zadania były realizowane z zachowaniem najwyższych standardów. Warto nadmienić, że klienci – jeśli zaistnieje taka potrzeba – mogą również liczyć na przechowywanie dokumentów księgowych zgodnie z obowiązującą ustawą.

Czym charakteryzuje się rzetelne biuro rachunkowe?

Czym powinno charakteryzować się rzetelne biuro rachunkowe? - to pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, rozważających skorzystanie z tego typu usług. Większość osób zwraca uwagę na jakość świadczonych usług, potwierdzonych opiniami klientów. Bez wątpienia są to ważne kwestie, równie ważne jest jednak posiadanie przez biuro rachunkowe certyfikatu Ministerstwa Finansów. Co prawda wraz z wprowadzoną w roku 2014 deregulacją zawodu księgowego dokument ten nie jest wymagany, jednakże jego posiadanie świadczy o rzetelności danej jednostki, dając jednocześnie dowód na to, że biuro rachunkowe może poszczycić się wieloletnią działalnością, zdobywając wspomniany certyfikat jeszcze przed rokiem 2014. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść placówek posiadających certyfikat Ministerstwa Finansów jest to, że osoba ubiegająca się o ten dokument musiała zdać specjalistyczny egzamin, potwierdzając w ten sposób własne kwalifikacje. Przykładem jednostki, w której nadal można spotkać osoby posiadające ten – jakże ważny – dokument, jest jest biuro rachunkowe BDG Konsultant Sanok.

Sumienny i rzetelny księgowy, bez względu na staż pracy i doświadczenie, powinien systematycznie śledzić nowości z zakresu prawa księgowo-podatkowego, informując klienta o ewentualnych poprawkach lub zmianach. Działanie to pozwala uniknąć niepotrzebnych problemów i błędów, które mogą skutkować nałożeniem kary finansowej przez organy nadrzędne.

Bezpieczne przechowywanie dokumentów

Integralnym elementem szeroko rozumianej księgowości, jest bezpieczne przechowywanie dokumentów rachunkowo-kadrowych firmy. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się powierzyć to zadanie biurom rachunkowym, zazwyczaj korzystają także z możliwości przechowywania dokumentów firmy. Warto podkreślić, że jest to jak najbardziej zgodne z prawem, konieczne jest jednak powiadomienie o tym fakcie urzędu skarbowego.

Istotną kwestią, którą uwzględnia biuro rachunkowe BDG Konsultant Sanok, jest respektowanie zasad ochrony danych osobowych, czyli RODO. W praktyce oznacza to, że dokumenty dostarczane przez zleceniodawców są przechowywane w bezpiecznych miejscach, niedostępnych dla osób niepowołanych. Co więcej, znajdujące się w dokumentach informacje są objęte tajemnicą zawodową. Dotyczy to zarówno dokumentów przechowywanych w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Wydaje mi się, że trzeba lubić matematykę, żeby zostać księgowym. Ja to bym się od ...
Mateusz 3 miesięcy temu Nowości dotyczące podatku VAT
Jako przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem, uważam, że wprowadzenie split payment to krok w dobrym kierunku. ...
Kiedyś myślałem, że korzystanie z usług architektów i biur projektowych jest zbędną inwestycją. Teraz wiem, ...
Świetnie wytłumaczona różnica między ERP i CRM. Wreszcie wiem, o co chodzi! 😂
Verticale kojarzyły mi się zawsze tylko z tymi niezbyt ładnymi ze szkoły. Jak zamawialiśmy do ...