Przejdź do głównej treści

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy B2B?

Z roku na rok rośnie popularność umów B2B. Ten sposób rozliczania się coraz częściej zapewnia więcej korzyści niż standardowa umowa o pracę. Zanim zdecydujesz się ją zawrzeć – sprawdź, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy B2B.

Sprawdzenie umowy B2B

Czym jest umowa B2B?

Umowa B2B to rodzaj kontraktu między dwoma podmiotami gospodarczymi. Obecnie najczęściej podpisywane są umowy B2B między właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej a dużą firmą np. korporacją. Jeśli obawiasz się problemów związanych z nieprawidłowym skonstruowaniem umowy B2B, warto zdecydować się na pomoc radcy prawnego i skorzystanie z takiej usługi jak sprawdzenie umowy B2B przez specjalistę. Dzięki temu możesz upewnić się, czy proponowana przez kontrahenta umowa na pewno będzie dla Ciebie korzystna i zgodna z aktualnymi przepisami. Warto podkreślić, że umowa B2B powinna zostać napisana zgodnie z Kodeksem cywilnym, a nie z przepisami zawartymi w Kodeksie pracy.

Czym różni się umowa B2B od umowy o pracę?

Zwróćmy uwagę na najważniejsze różnice między umową B2B a umową o pracę. Jedną z nich jest różna podstawa prawna, a także zakres praw i obowiązków. Na przykład umowa o pracę podlega Kodeksowi pracy, który zapewnia pracownikowi szereg przywilejów – m.in. płatny urlop, chorobowe, określony czas pracy czy ochronę przed zwolnieniem.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku umowy B2B, która opiera się na przepisach Kodeksu cywilnego. Osoba pracująca w modelu B2B działa jako przedsiębiorca i samodzielnie rozlicza podatki oraz składki, a przy tym nie ma prawa do urlopu ani do świadczeń pracowniczych. Jednak w zamian uzyskuje wyższe wynagrodzenie i dużą elastyczność.

Radca prawny Bogna Szyczewska

Co powinna zawierać umowa B2B?

Samodzielne napisanie umowy B2B to spore wyzwanie. Należy dopilnować, żeby zawierała kilka kluczowych elementów. Jeśli nie masz wiedzy na ten temat, skorzystaj z pomocy specjalisty. Dowiedz się, jak profesjonalny radca prawny Mecenas Bogna z Gdańska, przygotuje dla Ciebie korzystną i prawidłową umową B2B. Koniecznie poznaj też najważniejsze elementy umowy B2B:

  • dane stron – należy wskazać pełne dane firm i przedstawicieli;
  • zakres obowiązków – koniecznie opisz, jakie usługi świadczysz lub jakie produkty dostarczasz;
  • wynagrodzenie, terminy i sposób płatności – określ, czy wskazana kwota jest netto, czy brutto, terminy płatności oraz zasady rozliczania;
  • opis odpowiedzialności stron – wskaż, jaką odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca za niewywiązanie się z zadań ustalonych w umowie; jakie konsekwencje im grożą;
  • czas trwania umowy;
  • warunki wypowiedzenia;
  • postanowienia dodatkowe – np. często do umowy B2B dodawana jest klauzula o zakazie konkurencji lub klauzula poufności.

Jak określić wynagrodzenie w umowie B2B?

Zadbaj o swoje wynagrodzenie, będąc na umowie B2B. Do wyboru masz różne modele płatności, przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym:

  • wynagrodzenie stałe – z góry ustalana kwota, która jest wypłacana co miesiąc; dobrze sprawdza się w przypadku wykonywania powtarzalnych zadań;
  • wynagrodzenie godzinowe – związane z liczbą przepracowanych godzin;
  • wynagrodzenie prowizyjne – uzależnione od wyników osiąganych przez zleceniobiorcę np. związane ze sprzedażą;
  • wynagrodzenie ryczałtowe – to stała kwota, która przysługuje za realizację projektów w określonym terminie i ustalonym zakresie.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Bardzo przydatny artykuł! Planuję rozpocząć pracę w biurze rachunkowym i te wskazówki dały mi lepszy ...
Bardzo ciekawy artykuł! Świetne wskazówki dla osób rozpoczynających pracę w biurze rachunkowym. Konkretne i praktyczne ...
Dobrze, że przypominacie o ubezpieczeniach przed wyjazdem! Warto się zabezpieczyć, by uniknąć stresu i kosztów ...
Wydaje mi się, że trzeba lubić matematykę, żeby zostać księgowym. Ja to bym się od ...
Mateusz 1 lat temu Nowości dotyczące podatku VAT
Jako przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem, uważam, że wprowadzenie split payment to krok w dobrym kierunku. ...