Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy B2B?
Z roku na rok rośnie popularność umów B2B. Ten sposób rozliczania się coraz częściej zapewnia więcej korzyści niż standardowa umowa o pracę. Zanim zdecydujesz się ją zawrzeć – sprawdź, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy B2B.
Czym jest umowa B2B?
Umowa B2B to rodzaj kontraktu między dwoma podmiotami gospodarczymi. Obecnie najczęściej podpisywane są umowy B2B między właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej a dużą firmą np. korporacją. Jeśli obawiasz się problemów związanych z nieprawidłowym skonstruowaniem umowy B2B, warto zdecydować się na pomoc radcy prawnego i skorzystanie z takiej usługi jak sprawdzenie umowy B2B przez specjalistę. Dzięki temu możesz upewnić się, czy proponowana przez kontrahenta umowa na pewno będzie dla Ciebie korzystna i zgodna z aktualnymi przepisami. Warto podkreślić, że umowa B2B powinna zostać napisana zgodnie z Kodeksem cywilnym, a nie z przepisami zawartymi w Kodeksie pracy.
Czym różni się umowa B2B od umowy o pracę?
Zwróćmy uwagę na najważniejsze różnice między umową B2B a umową o pracę. Jedną z nich jest różna podstawa prawna, a także zakres praw i obowiązków. Na przykład umowa o pracę podlega Kodeksowi pracy, który zapewnia pracownikowi szereg przywilejów – m.in. płatny urlop, chorobowe, określony czas pracy czy ochronę przed zwolnieniem.
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku umowy B2B, która opiera się na przepisach Kodeksu cywilnego. Osoba pracująca w modelu B2B działa jako przedsiębiorca i samodzielnie rozlicza podatki oraz składki, a przy tym nie ma prawa do urlopu ani do świadczeń pracowniczych. Jednak w zamian uzyskuje wyższe wynagrodzenie i dużą elastyczność.
Co powinna zawierać umowa B2B?
Samodzielne napisanie umowy B2B to spore wyzwanie. Należy dopilnować, żeby zawierała kilka kluczowych elementów. Jeśli nie masz wiedzy na ten temat, skorzystaj z pomocy specjalisty. Dowiedz się, jak profesjonalny radca prawny Mecenas Bogna z Gdańska, przygotuje dla Ciebie korzystną i prawidłową umową B2B. Koniecznie poznaj też najważniejsze elementy umowy B2B:
- dane stron – należy wskazać pełne dane firm i przedstawicieli;
- zakres obowiązków – koniecznie opisz, jakie usługi świadczysz lub jakie produkty dostarczasz;
- wynagrodzenie, terminy i sposób płatności – określ, czy wskazana kwota jest netto, czy brutto, terminy płatności oraz zasady rozliczania;
- opis odpowiedzialności stron – wskaż, jaką odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca za niewywiązanie się z zadań ustalonych w umowie; jakie konsekwencje im grożą;
- czas trwania umowy;
- warunki wypowiedzenia;
- postanowienia dodatkowe – np. często do umowy B2B dodawana jest klauzula o zakazie konkurencji lub klauzula poufności.
Jak określić wynagrodzenie w umowie B2B?
Zadbaj o swoje wynagrodzenie, będąc na umowie B2B. Do wyboru masz różne modele płatności, przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym:
- wynagrodzenie stałe – z góry ustalana kwota, która jest wypłacana co miesiąc; dobrze sprawdza się w przypadku wykonywania powtarzalnych zadań;
- wynagrodzenie godzinowe – związane z liczbą przepracowanych godzin;
- wynagrodzenie prowizyjne – uzależnione od wyników osiąganych przez zleceniobiorcę np. związane ze sprzedażą;
- wynagrodzenie ryczałtowe – to stała kwota, która przysługuje za realizację projektów w określonym terminie i ustalonym zakresie.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?
-
Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?
-
RODO dla firm: czym jest, procedura wdrożenia
-
Sekret podatku VAT
-
Żaluzje pionowe w biurze - czyli co to są Verticale i gdzie się sprawdzą?
Najnowsze wpisy:
-
Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy B2B?
-
Jak powinien wyglądać projekt, aranżacja biura rachunkowego? O tym nie możesz zapomnieć!
-
5 tipów na szybką przeprowadzkę biura rachunkowego
-
Dlaczego warto prowadzić biznes w Krakowie?
-
Odkryj, jak dobrać koszulę do swojej figury i poznaj TOP 3 sklepy z męskimi koszulami w Krakowie | Ranking
Najnowsze komentarze:




