Skip to main content

Praca w księgowości

Dodaj komentarz

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga dbałości o detale. Wszelkie zdarzenia związane z taką działalnością powinny być ewidencjonowane. Należy także pamiętać o opłatach i podatkach, aby odpowiednio i w terminie się z nich rozliczać. Zdecydowanie w takich kwestiach przydaje się doświadczenie osoby, która zajmuje się na co dzień księgowością. Księgowa z doświadczeniem potrafi załatwić wszystkie sprawy związane z finansami w taki sposób, że nie należy się bać organów podatkowych.

Jakie wykształcenie musi mieć księgowa?

Zwykle od księgowych wymaga się wyższego wykształcenia, ale nie jest niemożliwe znalezienie pracy w takim zawodzie z wykształceniem średnim. Polskie prawo nie ma w tych kwestiach szczególnych regulacji, a więc to konkretne jednostki gospodarcze zgłaszają swoje wymagania. Dobra obsługa księgowa powinna mieć jednak uprawnienia do prowadzenia ksiąg rachunkowych, zwłaszcza jeśli dotyczy to zlecenia prowadzenia ksiąg podmiotowi zewnętrznemu. "Praca w księgowości kojarzy się często z pracą spokojną i nudną i tak jest stereotypowo postrzegana w społeczeństwie. Niewątpliwie, księgowy większą część czasu, spędza w swoim biurze i nie musi zmieniać swojego miejsca, ale nie oznacza to, że nie brakuje w ich karierze także wyzwań." - komentuje Pan Paweł- pracownik Profit Biuro Rachunkowe Aseńko Elżbieta (ul. Gabriela Narutowicza 14, 31-214 Kraków, Tel: 12 420-35-61)

Trudy pracy w księgowości

Praca księgowego wiąże się z dużym stresem, a także koniecznością posiadania umiejętności analitycznych i planistycznych. Przede wszystkim księgowy musi rozwijać swoją wiedzę teoretyczną w zakresie prawa i finansów, aby być na bieżąco ze wszystkimi regulacjami, które pojawiają się w dokumentach. Dlatego firmy organizują wiele szkoleń i konferencji, na których regulacje z zakresu np. prawa podatkowego lub celnego są szczegółowo omawiane i analizowane oraz przedstawia się, jak należy z nimi postępować. Aby zostać księgowym, preferowanym kierunkiem są finanse i rachunkowość traktowane jako bezpośrednie przygotowanie do pracy w zawodzie księgowego. Zarobki najczęściej zależą od charakteru pracy i czynności podejmowanych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.